fbpx

Najważniejszy jest po prostu… plan.

Czas rozplanować kolejne tygodnie

Czysty i klarowny plan z jasno wyznaczonymi i konkretnymi celami na każdy tydzień pomaga nam zachować skupienie. Dzięki temu krok po kroku jesteśmy w stanie dojść do celu. Rozbicie dużego zadania na drobne elementy i umieszczenie ich w konkretnych ramach czasowych szalenie przyspiesza nasze postępy. Dodatkowo dodaje nam motywacji do działania.

Przykład: pragniesz nauczyć się 10 nowych zwrotów duńskich.
1. Wybierz 10 zwrotów.
2. Wybrane zwroty podziel w pary.
3. Ulokuj każdą parę w kalendarzu (np. od poniedziałku do piątku – 1 para na dzień).
4. Wyznacz konkretną godzinę dnia, którą poświęcisz na naukę języka (nastaw powiadomienie w telefonie).
5. Wyznacz konkretną ilość czasu, jaką poświęcisz w pełnym skupieniu na naukę każdego z tych dni.
6. Dotrzymaj swojego planu.
7. Ciesz się „żywymi” postępami i znajdź sposób, by je świętować!

Gdy już zaczniesz naukę i zrobisz pierwsze kroki pora zacząć mówić po duńsku. Wiem, że wiele osób ma blokadę przed mówieniem w języku obcym. By skutecznie nauczyć się języka duńskiego (i każdego języka obcego), musisz zacząć mówić.

Co zrobić, by mówić (lepiej) po duńsku? Przede wszystkim mówić!

Słuchać i mówić, słuchać i mówić…. Gdy zaczynałam naukę duńskiego, każdą wolną chwilę wykorzystywałam na spędzanie czasu w otoczeniu Duńczyków. Szukałam miejsc, gdzie mogłabym wsłuchiwać się w ich mowę i czułam niesamowitą radochę za każdym razem, gdy udało mi się wyłapać pojedyncze słowa, które rozumiałam!

No i tak zostało mi do dziś. Wybrałam się kiedyś do Køge, by coś pysznego przekąsić w przytulnej restauracji @bossanova (gorąco polecam!) i przypadkowo spotkały mnie 2 miłe niespodzianki…


Po pierwsze muzyka na żywo (uwielbiam takie niespodzianki!) a do tego zupełnie przypadkowo (ze względu na brak stolików) dosiadło się do mnie 3 Duńczyków, z którymi przegadałam pół wieczoru; rozmawialiśmy między innymi o marzeniach, planach, różnicach kulturowych… poznałam kilka nowych słów, między innymi PAPDATTER (pasierbica).

Gorąco zachęcam Cię już dziś do mówienia po duńsku; próbuj! Gdziekolwiek jesteś.

„Pokaż się światu”

Jeszcze jedno, nie chowaj się za stwierdzeniem, że Twój duński nie jest jeszcze wystarczająco dobry, by zacząć rozmowę. Wystarczy, że znasz kilka pojedynczych słów i już możesz je ćwiczyć w prawdziwym życiu, mówiąc na przykład TAK/HVORDAN GÅR DET/GOD AFTEN/.

Każde słowo wypowiedziane na głos to ćwiczenie, które prowadzi Cię w stronę płynnej komunikacji. A z doświadczenia wiem również, że większość Duńczyków czuje ogromną radość i chęć rozmowy, gdy słyszą kogoś próbującego mówić w ich języku.
Spróbuj już dziś! Ty też możesz mówić po duńsku…

Niech moc i duński będą z Tobą!