fbpx

Masz prawo powiedzieć „nie” jeśli coś nie jest dla Ciebie dobre.

Czy odczuwasz wolność i swobodę do tego, aby powiedzieć „nie” w momencie, kiedy widzisz, że coś jest dla ciebie niedobre? Czy może zmuszasz się do tego, żeby powiedzieć „tak”? Może to presja otoczenia sprawia, że godzisz się wtedy na rzeczy, które wiesz z góry, że nie będą ci służyć. To mogą być rzeczy, które doświadczamy w życiu osobistym, jak również zawodowym.

Jak często godzisz się na coś wbrew sobie?

Dlaczego godzisz się na coś, czego nie chcesz? Dlaczego robisz coś wbrew swoim przekonaniom?

To nie muszą być wcale duże rzeczy, to nie muszą być nieprzyjemne rzeczy. To mogą być również sytuacje z pozoru przyjemne jak np. zaproszenie na jakąś imprezę. Czy zdarza ci się, że idziesz do kogoś w odwiedziny, mimo że nie masz na to ochoty, zupełnie tego nie czujesz, jednak ciężko odmówić? Zastanawiasz się, co ludzie pomyślą, co ludzie powiedzą, być może myślisz, że nie wypada. Tak samo, jeżeli ktoś prosi Cię o przysługę, czy zawsze się zgadzasz? Na ile te momenty, są tymi, gdy robisz coś wbrew sobie?

Czasem powiedzenie „nie” jest trudniejsze, niż nam się wydaje.

Ja również, nie raz miałam w swoim życiu takie sytuacje, gdy ciężko było mi odmawiać. Zdałam sobie z tego sprawę dopiero po jakimś czasie, pracując z różnymi mentorami. Zrozumiałam, że ciężko było mi odmawiać w momencie, kiedy moje poczucie wartości było bardzo niskie. Czułam wtedy presję, że muszę się zgodzić na rzeczy wbrew sobie, tylko po to, aby nie rozczarowywać innych.

Ale nie zauważałam, że w ten sposób krzywdzę bardzo ważną osobę – siebie.

Jak powiedzieć nie?

Podejmując decyzje dyktowane lękiem, dyskomfortem, zadajemy samym sobie naprawdę bardzo duży ból. Następnym razem, kiedy poczujesz całym sobą, że chcesz powiedzieć „nie”, jednak poczujesz, że coś Cię blokuje – zadaj sobie pytanie, czy przypadkiem nie jest to strach przed byciem ocenionym.

Wówczas zastanów się, kogo tak naprawdę krzywdzisz…