Jak ćwiczyć duński na co dzień? Przede wszystkim polecam oglądanie duńskich programów w tv lub online. To prawdziwe kopalnie z ćwiczeniami języka duńskiego!
Jak ćwiczyć duński?
Krok 1
Wybierz program, który wygląda dla Ciebie interesująco.
Do tego ćwiczenia możemy wykorzystać między innymi duński film dokumentalny o służbie zdrowia – „Jeg svigter mine patienter”. Poznajemy przy tym nie tylko język, ale i duńską kulturę!
Krok 2
Można zacząć od przeczytania krótkiego opisu danego programu, klikając na „i” – informacje, jeśli program oglądamy online na stronie dr.dk.
W takim krótkim opisie można poznać wiele słów, sprawdzić jak używa się ich w kontekście (jak poszczególne słowa łączą się, gdzie stoją w zdaniu) a przy tym dowiedzieć się, o czym jest dany program.
Krok 3
Podejmujemy decyzję, nad czym skupimy się podczas oglądania programu: poznawanie nowych słów, czy ćwiczenie umiejętności słuchania?
chcesz poznać nowe słowa
– ✅ włącz napisy (undertekster) – w prawym dolnym rogu
ćwiczysz rozumienie ze słuchu
– ❌ wyłącz napisy
Dlaczego mam wyłączyć napisy?
Jeśli chcesz ćwiczyć umiejętność słuchania, wyłączając napisy, skupiasz całą swoją uwagę na dźwiękach, które słyszysz. Nie myśl o tym, czego nie wiesz; nie myśl o tym, że nie rozumiesz. To nie o to w tym ćwiczeniu chodzi. Niepotrzebnie tylko się zdenerwujesz i szybko zniechęcisz. Zamiast tego, naprawdę wsłuchaj się, wyłapując słowa, które już znasz (i ciesz się z tego!).
Zachęcam Cię również do powtarzania na głos tych słów lub zwrotów, które Ci się spodobają, nawet jeśli zupełnie nie wiesz co znaczą! Każde wyłapane słowo, które już znałeś – to sukces! Każde nowo wypowiedziane przez Ciebie słowo – to też sukces! Tu chodzi o słuchanie i mówienie; to ćwiczenie ma za zadanie pomóc Ci w doskonaleniu Twej umiejętności słuchania, a w konsekwencji rozumienia ze słuchu oraz budowaniu Twojej pewności siebie w mówieniu.
I jeszcze jedno. Nie musisz obejrzeć całego programu! Wystarczy jeśli w skupieniu obejrzysz choć 5-10 minut, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z duńskim. Nawet 5 minut w pełnym skupieniu przyniesie dużo więcej efektów, niż cała godzina w całkowitym rozkojarzeniu i znudzeniu.
Po obejrzeniu programu podziel się ze mną:
- jakie słowa Cię zaciekawiły,
- które słowa udało Ci się wyłapać,
- których słów zdecydowałeś się nauczyć,
- co sądzisz np. o sytuacji duńskiej służby zdrowia omówionej w programie?
Pamiętaj, małe kroczki, to wielkie kroki na drodze do płynnej komunikacji w języku duńskim. Świętujmy te sukcesy razem!
Niech moc i duński będą z Tobą!
God fornøjelse!
Kasia Krasucka
Motywujący Nauczyciel Języków